Газета "Вперед"
випуск від 15.01.2011 року № 3
Діяльність кримінально-виконавчої інспекції в умовах нової пенітенціарної служби України
У своєму становленні існуюча система виконання покарань пройшла довгий шлях і розвивається нині, не дивлячись на всі труднощі, в тому числі й економічні.
За роки незалежності нашої держави одночасно з процесами демократизації, гуманізації суспільства серйозні зміни сталися в органах та установах кримінально-виконавчої системи. На державному рівні було переосмислено доктрину виконання покарань, яка була створена і діяла в умовах централізму, адміністративного механізму управління і не в повній мірі забезпечувала виконання покладених завдань. Згідно з пунктом 1 Указу Президента України В.Ф.Януковича від 9 грудня 2010 року №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» реорганізовано діяльність Державного департаменту України з питань виконання покарань, пенітенціарна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство юстиції України.
У формуванні пенітенціарної системи Україна керується досвідом європейських держав, діючи в рамках міжнародних правових актів з питань дотримання прав людини та поводження із засудженими. Крім того, одним із кроків до європеізації ДКВС України є впровадження нового структурного підрозділу системи – служби пробації. В структурі пенітенціарної служби функціонують не лише установи виконання покарань і слідчі ізолятори, а й кримінально-виконавча інспекція, яка й має трансформуватися в службу пробації. Зазначимо, що найважливішою функцією служби пробації буде досудова діяльність, що передбачатиме соціальне дослідження особистості порушника. На сьогодні кримінально-виконавча інспекція є органом, що виконує покарання, не пов’язані з позбавленням волі. В даний момент найбільш поширеним видом покарання є громадські роботи, завдяки чому населенні пункти знаходяться в належному санітарному стані: у весняно-літній період проводиться обкошування бур’янів, вирубка порослів, насадження молодих дерев, оновлення пам’ятних місць, в осінньо-зимовий - обрізування та обкопування дерев, очищення територій від снігу та сміття. В процесі виконання громадських робіт підвищується рівень екологічної культури населення. Наприкінці 2010 року перед інспекціями було поставлено завдання створити фотоальбом з відображенням роботи підобліковних на об’єктах відбування громадських робіт та загалом діяльності працівників інспекцій. Матеріали Солонянської КВІ отримали високу оцінку та схвалення управління. Ще одним досягненням КВІ Солонянського району, на нашу думку, стало створення офіційного веб-сайту, де висвітлені основи діяльності інспекції, нормативна база, напрямки та особливості роботи із засудженими та адміністративними правопорушниками, аспекти взаємодії з іншими організаціями тощо (http://kvisol.at.ua).
Під час проходження стажування в кримінально-виконавчій інспекції Солонянського району управління ДДУПВП у Дніпропетровській області я зрозуміла, що від рівня та якості діяльності Департаменту неабияк залежить рівень життя всього суспільства й становлення України як високорозвиненої держави, і для мене як працівника інспекції є великою честю безпосередньо брати в цьому часть.
Л.Чоп, стажер Солонянської КВІ УДДУПВ у Дніпропетровській області
|